Anime Online
Elfen Lied
Da Capo
Ultimele subiecte
» Heloo!!!
Dum Mar 04, 2012 4:25 pm Scris de DeeXD

» Un nou forum!
Vin Mar 02, 2012 6:27 am Scris de DeeXD

» Nickelback
Vin Sept 02, 2011 11:30 am Scris de sweet§candy§

» Daca ati putea schimba..finalul unui anime
Vin Sept 02, 2011 11:27 am Scris de sweet§candy§

» Konnichiwa !
Vin Sept 02, 2011 11:22 am Scris de sweet§candy§

» Gandeste repede,raspunde prompt:La ce anime te uiti acum?
Vin Sept 02, 2011 11:13 am Scris de sweet§candy§

» Povesti cu fantome
Vin Sept 02, 2011 11:08 am Scris de sweet§candy§

» Fantomele trecutului
Vin Sept 02, 2011 11:00 am Scris de sweet§candy§

» Bullet For My Valentine
Lun Mai 09, 2011 3:39 am Scris de KamiShini

ShoutBox2
Conectare

Mi-am uitat parola

Afiliati/Parteneri
Visit Us!

Image and video hosting by TinyPic

Higurashi no Naku Koro ni

In jos

Higurashi no Naku Koro ni

Mesaj Scris de DeeXD la data de Dum Sept 14, 2008 7:22 am

”Higurashi no Naku Koro ni” are loc în iunie 1983, într-un sat fictiv numit Hinamizawa (bazat pe satul Shirakawa, Gifu),care are o populatie de aproximativ 2000 de locuitori. Personajul principal, Keiichi Maebara, se muta în Hinamizawa si devine prieten cu noile colege de clasa, Rena Ryugu, Mion Sonozaki, Rika Furude si Satoko Hojo. Keiichi se alatura grupului lor care tinea activitati dupa scoala, de obicei jocuri. Hinamizawa pare un sat normal si linistit pentru Keiichi. Totusi, pacea se termina dupa incheierea festivalului Watanagashi, un festival care comemoreaza zeul satului, Oyashiro-sama. Atunci Keiichi afla ca în fiecare an, timp de patru ani, în noaptea festivalului, o persoana este ucisa, iar alta dispare. Dupa scurt timp, Keiichi devine tot mai captivat de evenimentele ciudate care se petreceau în noaptea festivalului Watanagashi si de Oyashiro-sama. În fiecare plan narativ, el sau unu din prietenii lui devin paranoici, iar o crima este comisa.

[sursa:Wikipedia]

----------------------------------------------------------------------------------
Parerea mea:Cand m`am apucat de primu; episod am ramas o.o,am zis ca am inebunit daca ma apuc sa vad anime`uri maniace >.<.Ei bine,nu am putut ceda tentatiei de a nu vedea mai departe si m`am apucat sa`l vad,plus ca majoritatea mi`au spus ca e un anime bun si ca nu stiu ce.Am vazut primele 4 episoade,toate bune si frumoase,cand am inceput pe 5 am ramas iar o.o;.De ce?Pentru ca se presupunea ca personajele murisera iar ele erau in viata,intr`un sfarsit m`am prins de faza,dar totul a devenit foarte confuz >.< si mintea mea era total ravasita.Mi`au placut foarte mult episoadele cu Mion and Shion [I'm a twin maniac >.<,especially Shion @_@].Anyway...anime`ul mi s`a parut creepy intr`un anume fel,adica isi schimbau personalitatile brusc si privirea aia a lor ma baga in sperieti >.>.Inca sper sa vad si cea de a2a serie @_@ care sa ma lamureasca >.>

Personajul preferat: Pai personajul meu preferat a fost Mion la inceput,dar dupa ce a aparut Shion [her twin sister] mi`am schimbat radical preferinta.De ce am ajuns s`o prefer pe Shion?Pai mi se pare foarte sweet si foarte inocenta,dar in spatele acestor lucruri se ascunde ceva intunecat si misterios^^.Mnooh...chiar daca e kind of crazy maniac sometimes,ea tot preferata mea ramane.
----------------------------------------------------------------------------------

So...guys...ce parere aveti despre anime si care este personajul vostru preferat?

P.S.Uitasem sa fac topic si m`am trezit acum >.>

DeeXD
Otaku Founder
Otaku Founder

feminin
Sagetator Cocos
Number of posts : 694
Birthday : 02/12/1993
Job/hobbies : GFX Artist [I think] and reading manga @_@ [Manga freak]
Humor : LOL XD
Logo user :

Activity :
76 / 10076 / 100

Warn :
0 / 1000 / 100

Registration date : 03/08/2008

Vezi profilul utilizatorului http://aboutanime.info

Sus In jos

Re: Higurashi no Naku Koro ni

Mesaj Scris de fumoffu la data de Dum Sept 14, 2008 12:16 pm

Yay..This is one of my fav series.^^

Higurashi no naku koro ni este una din seriile pe care le-am vazut cand eram la inceput si care mi-a ramas ca un anime exceptional..Este o serie pur si simplu sclipitoare pe care daca o vezi si o intelegi nu are cum sa nu iti placa.Eu, fiind si un fan horror/mystery and stuff nu am avut cum sa nu il apreciez..Un anime cu atmosfera buna, grafica buna, poveste interesanta, mai ales daca te prinzi de ea, personaje bine realizate ..Mi-a placut tot la acest anime, felul cum se desfasoare lucrurile, la inceput mai haotic asa..^^Un anime de care nu m-am putut desparti nici la ora 2 noaptea..Cred ca Higurashi no naku koro ni ar trebui trecui trecut in lista de toti fanii anime..Din partea mea are 10/10
Personajul meu preferat este personajul colectiv "The twins sisters" =) Nu e colectiv dar nu pot sa ales din cele doua ..^^ Sonozaki sisters sunt cele mai kawai personaje, mie mi-au placut cel mai mult, prin faptul ca amandoua ascund parca ceva, amandoua sunt misterioase si simpatice..Oricum , mie personal mi-au placut toate personajele din higurashi..As putea-o pune la fav si pe Rena la fel de bine..^^

@crazydia: Pe cand ai planificat higurashi 2 ? =)
fumoffu
Otaku Bebelus
Otaku Bebelus

masculin
Rac Capra
Number of posts : 33
Birthday : 03/07/1991
Job/hobbies : animeuri/scoala/somn/counter
Humor : I\'m offline..Don\'t bother me...

Activity :
1 / 1001 / 100

Warn :
0 / 1000 / 100

Registration date : 13/09/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj Scris de DeeXD la data de Dum Sept 14, 2008 4:12 pm

you can call me Dia ^___^.So...habar nu am avand in vedere ca scoala incepe >.<,sa dus la papapius timpul meu X__X si tot -_-'.Eu sper sa`l termin anu asta hohot,daca nu...te pun pe tine sa mi`l povestesti hohot devilish

DeeXD
Otaku Founder
Otaku Founder

feminin
Sagetator Cocos
Number of posts : 694
Birthday : 02/12/1993
Job/hobbies : GFX Artist [I think] and reading manga @_@ [Manga freak]
Humor : LOL XD
Logo user :

Activity :
76 / 10076 / 100

Warn :
0 / 1000 / 100

Registration date : 03/08/2008

Vezi profilul utilizatorului http://aboutanime.info

Sus In jos

Mesaj Scris de Sedomy la data de Dum Mai 24, 2009 11:44 am

O_o Higurashi no naku koro ni a devenit unul din animeurile mele preferate * are locul 2 la mine in lista* . Povestea * in primul sezon * e chiar foarte incurcata si iti induce idei false. Oricum animeul e foarte reusit. Personajele bine conturate, grafia buna, soundul mi'a placut foarte mult iar despre poveste nu mai spun nimic pt ca m'a socat...a fost atat de incurcata si cu toata asta foarte captivanta.
Personajul meu preferat..nu cred ca pot alege..toate au cate ceva special..insa cel mai mult cred ca m'a impresionat Shion..si caracterul ei...
Animeul merita vizionat si vi'l recomand cu caldura zambet)

Sedomy
Moderator Global
Moderator Global

feminin
Sagetator Sobolan
Number of posts : 514
Birthday : 29/11/1996
Job/hobbies : usual stuff...

Activity :
30 / 10030 / 100

Warn :
0 / 1000 / 100