Anime Online
Elfen Lied
Da Capo
Ultimele subiecte
» Heloo!!!
Dum Mar 04, 2012 4:25 pm Scris de DeeXD

» Un nou forum!
Vin Mar 02, 2012 6:27 am Scris de DeeXD

» Nickelback
Vin Sept 02, 2011 11:30 am Scris de sweet§candy§

» Daca ati putea schimba..finalul unui anime
Vin Sept 02, 2011 11:27 am Scris de sweet§candy§

» Konnichiwa !
Vin Sept 02, 2011 11:22 am Scris de sweet§candy§

» Gandeste repede,raspunde prompt:La ce anime te uiti acum?
Vin Sept 02, 2011 11:13 am Scris de sweet§candy§

» Povesti cu fantome
Vin Sept 02, 2011 11:08 am Scris de sweet§candy§

» Fantomele trecutului
Vin Sept 02, 2011 11:00 am Scris de sweet§candy§

» Bullet For My Valentine
Lun Mai 09, 2011 3:39 am Scris de KamiShini

ShoutBox2
Conectare

Mi-am uitat parola

Afiliati/Parteneri
Visit Us!

Image and video hosting by TinyPic

ef - a tale of memories

In jos

ef - a tale of memories

Mesaj Scris de Aylin la data de Joi Aug 07, 2008 4:21 pm

Gen: Drama, Psihologic, Romance, Supernatural
Episoade: 12
Anul publicarii: 2007-10-06 ~ 2007-12-22

Ef - a tale of memories a fost adaptat dupa jocul cu acelasi nume, la care a lucrat faimoasa artista Naru Nanao :3
Este un anime romantic, a carui poveste se roteste mai mult in jurul celor doi protagonisti, Asou Renji si Hiro Hirono.
In Ajunul Craciunului, Hiro se intalneste cu o fata draguta, Miyamura Miyako care alerga hotul care i'a furat poseta. Dupa ce Hiro afla ca merg la aceeasi scoala, incep sa iasa impreuna mai mult. Asta atrage atentia prietenei lui din copilarie, Shindou Kei, care il iubeste in secret si astfel se decide "sa se ia la intrecere" cu Miyako.
Mai este vorba si despre Asou Renji, un baiat care se intalneste prima oara cu o fata scumpa, pe nume Chihiro [sora geamana a lui Kei]. La prima vedere ea pare normala, insa ea are un defect pe care il veti descoperi daca urmariti anime'ul]. Astfel, Renji se va chinui sa ii indeplineasca visul, lucru pe care ea nu il poate face din cauza defectului ei.

Per total, eu zic ca este un anime care merita vazut. Personajele sunt foarte draguta iar la grafica chiar nu am ce comenta, avand in vedere ca eu sar intotdeauna la grafica ^^'
Aylin
Otaku Junior
Otaku Junior

feminin
Sagetator Cocos
Number of posts : 207
Birthday : 27/11/1993
Job/hobbies : Manga/Manwha, reading, anime, GFX.
Humor : Alwayz happeh xD
Logo user :

Activity :
3 / 1003 / 100

Warn :
0 / 1000 / 100

Registration date : 07/08/2008

Vezi profilul utilizatorului http://myanimelist.net/profile/Aylin

Sus In jos

Re: ef - a tale of memories

Mesaj Scris de fumoffu la data de Dum Oct 19, 2008 8:54 am

Desi seria ce concentreaza mai mult pe relatia dintre Kei si Hiro, eu am urmarit animeul doar pentru ceilalti doi protagonisti, Chihiro si Reiji.. Sincer chiar nu am gasit nimic interesant la Kei, un personaj slab si la Hiro un tip care nu stie decat sa deseneze..^_^..Insa am ramas incredibil de placut impresionat de povestea dintre Chihiro si Reiji, si de felul cum evolueaza lucrurile intre ei..Cred ca a fost un anime pe care l-am urmarit numai datorita celor doi..
In mare ef a tale of memories este un anime foarte bun , in opinia mea, a intrat in topul meu imediat ce l-am terminat si acum sper ca si seria a doua sa se ridice la inaltime..^^ Inca nu am vazut cele 2 episoade aparute pana acum dar am unul in PC si al doilea urmeaza imediat..^_^
fumoffu
Otaku Bebelus
Otaku Bebelus

masculin
Rac Capra
Number of posts : 33
Birthday : 03/07/1991
Job/hobbies : animeuri/scoala/somn/counter
Humor : I\'m offline..Don\'t bother me...

Activity :
1 / 1001 / 100

Warn :
0 / 1000 / 100

Registration date : 13/09/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj Scris de Teh la data de Sam Ian 03, 2009 3:16 pm

Heh What can I say am vazut cateva episoade din acest anime insa imi place
Ma uit la el cand sunt depressed pentru ca altfel sincer ma plictiseste
Din lte privinte se poate spune ca este unul dintre acele anime-uri cu stil ce au ca scop impresionarea celor de vizioneaza si are un impact extraordinar.
Povestea desi inca nu am prins-o prea tare din putinele episoade vazute este destul de frumoasa..Hmm nu stiu cum sa spun asta dar iti da o anumita senzatie , sau cel putin mie imi da , de nostalgie..de parca si tu ai trai acele lucruri.Este foarte patrunzator ^^

Why can't you see?
You belong with me!
Teh
Otaku Founder
Otaku Founder

feminin
Berbec Cocos
Number of posts : 3140
Birthday : 17/04/1993
Job/hobbies : Fucking stuff
Humor : <3 In love with my own and trurly self! Narcisist <3
Logo user : Hidan-chi &lt;3

Activity :
100 / 100100 / 100

Warn :
0 / 1000 / 100

Registration date : 02/08/2008

Vezi profilul utilizatorului http://purple-yume.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Libra la data de Sam Mai 23, 2009 3:02 pm

E un anime foarte interesant. Grafica e foarte buna xD, coloana sonora la fel, desi pentru un anime de numai 12 episoade ending-ul s-a schimbat cam de multe ori. Intr-un fel e si un anime artistic. Povestea pare putin trista dar se termina bine, cat timp ma uitam la episoade si vedeam cum sufera sau sunt fericite personajele, puteam sa simt aceleasi sentimente, puteam sa-mi dau seama cu se simteau atunci. Oricum acest anime e foarte reusit si uneori simtiam ca vreau sa ma implic eu in poveste. Imi place si ideea anime-ului, e intr-un fel mai mult despre vise si miracole si pwez cineva sa-i spuna lui Yu-kun ca miracolele exista. Miya ma cam calca pe nervi, speram ca Hiro sa ramana cu Kei, mi se pare cam enervanta. Etto personajul meu preferat e Chihiro. E atat de adorabila, are o poveste interesanta si chiar imi pare rau pentru ea, oricum imi place foarte mult caracterul ei, la fel si Reiji-kun are un caracter puternic si nu se da batut, incearca sa o ajute pe Chihiro cum poate, deci Reiji-kun si Chihiro-chan sunt preferatii mei.
In final... anime-ul este foarte bun si merita vazut, mai ales daca esti fan al anime-urilor romance, acesta se adapteaza foarte bine acestui gen xD
Libra
Otaku Prichindel
Otaku Prichindel

feminin
Scorpion Cocos
Number of posts : 94
Birthday : 06/11/1993
Job/hobbies : Daydreaming, GFX, J-rock, Manga, Anime, Blogs, Forums
Logo user : In the end, I wonder if you&#39;ll smile for me. When you see me, would you smile for me?

Activity :
0 / 1000 / 100

Warn :
0 / 1000 / 100

Registration date : 22/05/2009

Vezi profilul utilizatorului http://drop-a-veil.1talk.net/

Sus In jos

Mesaj Scris de Sedomy la data de Sam Aug 15, 2009 7:49 pm

Wow..deci animeul e genial.
Povestea e superba. Doua povesti de dragoste foarte diferite as putea sa spun..sau ar trebuii sa zic trei povesti ?zambet)
Pricum..Prima e destul de clasica.Un baiat care trebuie sa aleaga dintre o fata pe care o place si prietena lui din copilarie. Insa povestea dintre Chihiro si Reiji mi-a placut foarte mult si mi s-a parut orginala. Animeul e destul de trist.Cand am vazut ca Chihiro a rupt paginile legate de Reiji am ramas O_O aproape ca am plans.Dar sfarsitul este happy si asta e bine.
Si povestea dintre Kei si Hiro mi-a atras atentia.Kei mi s-a parut inca de la inceput enervanta si nu mi-am schimbat parerea despre ea nici cand am temirnat animeul. Miyako mi-a placut pentru ca era energica si amuzanta,n tim ce Kei mi s-a parut ca nu stie sa piarda. Hiro e destul de simpatic,se potriveste cu Miyako.
Reiji e foarte dragut si faptul ca inca tine la Chihiro in ciuda tuturor problemelor ei dovedeste ca o iubeste cu adevarat. Cant despre Chihiro pot sa zic ca mi-a pacut mult faptul ca iubirea ei pentru Reiji a luat nastere in ciuda chestiei cu memoria.
Grafica animeului e foarte buna.Soundul e si el foarte dragut.Recomand acest anime cu mult drag.

Sedomy
Moderator Global
Moderator Global

feminin
Sagetator Sobolan
Number of posts : 514
Birthday : 29/11/1996
Job/hobbies : usual stuff...

Activity :
30 / 10030 / 100

Warn :
0 / 1000 / 100